Jak ułatwić sobie przygotowania do wyjazdu z dziećmi?


piątek, 23 sierpnia, 2019

Wypchane po brzegi walizki, wypadające z samochodu przedmioty, które nie chcą się zmieścić, tworzona tygodniami niekończąca się lista rzeczy niezbędnych do zabrania na wyjazd… Na końcu i tak okazuje się, że o czymś zapomnieliśmy.

Przygotowania do wyjazdu dla większości rodzin z dziećmi to prawdziwy koszmar. Zadbanie o potrzeby dorosłych – pół biedy. Rodzic zawsze jakoś da sobie radę, a w razie czego z łatwością zaopatrzy się w niezbędne drobiazgi podczas zakupów nawet na stacji przy autostradzie. Inaczej jest z maluchami: wachlarz kwestii, które są ważne jest w ich przypadku dużo szerszy, w dodatku nie jest je tak łatwo zaspokoić i doraźnie rozwiązać.

Wyjazd z dziećmi – dlaczego to takie trudne?

Winni takiemu stanowi rzeczy jesteśmy my – rodzice – ponieważ nie szukamy odpowiednich obiektów. Nie możemy użalać się, że tak trudno zadbać o maluchy, one po prostu potrzebują wszystkich tych akcesoriów i udogodnień. Rodzicielstwo jest trudne i nie ma co złościć się na rzeczywistość, której nie sposób zmienić. Zamiast tego skupmy się na kwestiach, na które mamy realny wpływ.

Przede wszystkim podczas wyboru obiektu na wyjazd poświęćmy więcej czasu na zapoznanie się z jego ofertą. Błędem jest ograniczanie się do sprawdzenia tego, czy na terenie wybranego przez nas miejsca jest plac zabaw – to zdecydowanie zbyt mało. Przecież prorodzinność w hotelach to wiele obszarów, które mogą uczynić dany obiekt bardziej przystępnym dzieciom, a przez to ułatwić życie rodzicom. W zasadzie niemal każdy aspekt działalności hotelu można odnieść do potrzeb najmłodszych. Dokonanie odpowiedniego wyboru już na tym pierwszym etapie planowania podróży może sprawić, że kolejny – pakowanie – okaże się dużo łatwiejszy.

Na co warto zwrócić uwagę?

Każdy hotel jest inny i może oferować zróżnicowane formy prorodzinnych udogodnień. Najlepiej jest po prostu sprawdzić kompleksowo, jakie rozwiązania dla dzieci znaleźć można w danym obiekcie. Dla ułatwienia wskazuję jednak kilka kwestii, które należy koniecznie sprawdzić przy rozważaniu wyboru interesującego nas hotelu:

  • Place zabaw i inne atrakcje – biblioteczka, sala gier; w przypadku placów zabaw należy zwrócić uwagę do jakiego wieku są one przystosowane. Warto również sprawdzić, czy hotel posiada wewnętrzny plac zabaw – jest to bardzo istotne na wypadek złej pogody,
  • Menu i kuchnia dostosowana do najmłodszych – czy restauracja hotelowa oferuje menu dla dzieci oraz czy istnieje możliwość zamówienia jedzenia dla alergików,
  • Dostępność akcesoriów, w tym sklepu z najważniejszymi artykułami do pielęgnacji dziecka – czy istnieje możliwość wypożyczenia w recepcji sprzętów takich jak wanienka i nocnik, bądź czy sklepik hotelowy oferuje sprzedaż podstawowych artykułów jak pampersy lub mokre chusteczki,
  • Wypożyczalnia sprzętów – wózki, rowery i inne tego typu przedmioty są zawsze sporych gabarytów, a przecież nasze bagażniki i tak są już wypchane po sam sufit; brak konieczności zabierania ze sobą tych rzeczy to ogromna oszczędność miejsca,
  • Obecność opiekunów i animatorów czasu wolnego – czasem warto skorzystać z możliwości zostawienia naszej pociechy pod czyimś czujnym okiem. A profesjonalni animatorzy potrafią zorganizować wspaniałe zabawy, które będą wielką frajdą dla dzieci,
  • Dostosowanie infrastruktury – progi, baseny, SPA,
  • Wyposażenie pokoi – koniecznie sprawdzajcie wyposażenie pokoju. Zazwyczaj kończy się na łóżeczku. Ale skoro przyjeżdżamy z maluchem to niezbędny asortyment to również nocnik, stołek do umywalki i wiele innych rzeczy,
  • Infrastruktura „dla mam” – pokoje matki z dzieckiem, przewijaki.

Hotel spełniający przynajmniej część z wymienionych kwestii może zdecydowanie ułatwić nam planowanie podróży i sam pobyt w danym miejscu. Oczywiście im więcej takich „plusów” tym lepiej! Właśnie dlatego warto poświęcić więcej czasu na dokonanie właściwego wyboru obiektu, w którym mamy przecież odpocząć!

To nie musi być straszne!

Hoteli spełniających coraz wyższe prorodzinne standardy jest w Polsce całkiem sporo, trzeba tylko trochę dłużej pogrzebać. Co dodatkowo cieszy, to pozytywny w tym aspekcie trend – coraz więcej obiektów zwraca rzeczywistą uwagę na potrzeby najmłodszych. To miejsca, do których wystarczy zabrać wyłącznie trzy rzeczy: rodzinę, uśmiech i dobry humor! Resztę zastaniemy na miejscu!

Oczywiście to perspektywa rodziców. Przed nami hotelarzami stoi natomiast dodatkowe zadanie: powinniśmy chwalić się tym co mamy i pokazać, że hotelowa strategia obiektu prorodzinnego jest traktowana przez nas naprawdę serio. Dzięki temu nie tylko ułatwimy rodzicom dokonanie właściwego wyboru, ale sami zyskamy nowego i wiernego klienta!

Osobiście szukając dla mojej rodziny pro rodzinnego hotelu na pobyt miałam duży problem z uzyskaniem informacji na temat tego, co obiekt oferuje dla mnie jako mamy. Hotele się tym nie chwalą i zazwyczaj jest to ukryte gdzieś bardzo głęboko na stronie. To wielki błąd, bo strona internetowa jest pierwszym krokiem do dokonania rezerwacji. Hotele – wzywam Was – pokazujcie czym dysponujecie! Wasz dział rezerwacji nie będzie musiał klepać tej samej formułki przez telefon nawet i 100 razy dziennie, a rodzice wybiorą właśnie Wasz hotel.

Zapraszam do obejrzenia pierwszego odcinka: https://www.youtube.com/watch?v=Sa6ksPbxT-M&t=1s

Uważasz, że powinnam poruszyć jakiś temat w moim programie? A może masz po prostu pytanie do Mamy-Hotelarz? Napisz do mnie!