Rodzice muszą walczyć o czas wolny


piątek, 20 września, 2019

Codzienność rodzica nie daje mu wiele możliwości do spokojnego relaksu. Jesteśmy stale w biegu pomiędzy pracą, przedszkolem oraz innymi obowiązkami zawodowymi i domowymi. W tej ciągłej gonitwie nawet nie zauważamy, że zamieniliśmy się w ringowych wojowników, którzy muszą walczyć o każdą sekundę życia, aby mieć szansę na chwilkę czasu wolnego wyłącznie dla siebie.

Wyjazdy i urlopy zazwyczaj kojarzą się nam z przyjemnością i spokojem, do których dążymy w ciągu kilku miesięcy intensywnej pracy. Niestety, niejednokrotnie rzeczywistość bywa inna i rozczarowująca, zwłaszcza w momencie kiedy okazuje się, że przyjeżdżając do hotelu mama i tata nie mają realnej możliwości odpoczynku. Skąd bierze się ten problem? Hotele wciąż nie są gotowe na przyjęcie rodziców z ich dziećmi. Wprawdzie łatwo natknąć się na billboardy obiektów entuzjastycznie zapraszających całe rodziny, ale najczęściej ich obietnice relaksu są zupełnie bez pokrycia. Kolorowy stolik w restauracji i dziecięce łóżeczko w pokoju nie wystarczy, aby rodzice mogli wrócić z wakacji wypoczęci i szczęśliwi. 

Jak przygotować obiekt hotelowy do przyjęcia rodziców z dziećmi?

Chcąc zapewnić rodzicom realny odpoczynek w naszym hotelu, musimy tylko zadbać o kilka fundamentalnych kwestii. Oczywiście, jeżeli wdrożymy dodatkowe rozwiązania i rozwiniemy ofertę o nowe pomysły i atrakcje, to zadowolenie odwiedzających nas Gości wzrośnie. Na początek jednak skupmy się na 3 podstawach, o których powinien pamiętać każdy prorodzinny hotel.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

To pierwszy wyznacznik, jakim kierują się rodzice poszukujący w hotelu chwili relaksu. Będąc mamą trójki urwisów zawsze priorytetem były dla mnie aspekty bezpiecznego użytkowania przestrzeni przeznaczonych dla dzieci. Pomieszczenia dla maluchów muszą być tak przygotowane, aby zminimalizować ryzyko zrobienia sobie krzywdy. Oczywiście dzieciaki są świetnymi spryciarzami i nigdy nie możemy być pewni, na jaki szalony pomysł wpadną, ale musimy próbować przewidzieć różne scenariusze i dołożyć starań, aby ryzyko było możliwie jak najmniejsze.

W częściach wspólnych należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia w postaci barierek czy zaślepek na gniazdka. Obiekt musi być pod ochroną lub zamknięty. Dzięki temu rodzice, którzy korzystają z masaży, będą mieli świadomość, że dzieciak nigdzie nie ucieknie. Do dzisiaj pamiętam sytuację, kiedy na jednym z placów zabaw zostawiłam dziecko pod okiem opiekunki i poszłam do kawiarni obok na kawę. Byłam przerażona, gdy po pewnym czasie zobaczyłam, że moja córka stoi obok mnie. Nieświadoma niczego animatorka w najlepsze bawiła się z pozostałymi dzieciakami…

Profesjonalni animatorzy

Skoro jesteśmy już przy temacie animatorów – muszą być to ludzie nie tylko odpowiedzialni, ale również naprawdę kochający dzieci i opiekę nad nimi. Nie może być tak, że opiekun zajmuje bez entuzjazmu maluchom czas, a sam wyczekuje wyłącznie powrotu rodzica. Bardzo ważne jest, aby dzieciaki miały zajęcie oraz przyjazną relację z animatorem.

W trakcie dłuższej opieki dzieciaki mogą zgłodnieć. Dobry animator powinien mieć tego świadomość i dopytać zawczasu rodziców, czy mogą uraczyć ich pociechy jakimś posiłkiem lub napojem. Zapewni to rodzicowi spokój – nie będzie musiał w trakcie wolnego czasu biec na określoną godzinę, żeby dziecko spożyło posiłek. 

Najlepszą rekomendacją dobrze wykonanej pracy przez animatora jest moment, kiedy rodzice wracają po dzieci, a one wcale nie chcą z nimi iść. To zasługa odpowiednio zorganizowanej zabawy i dobrej komunikacji opiekuna z najmłodszymi. Rodzice widząc taką reakcję swoich pociech mają pewność, że dzieciaki dobrze bawią się i a oni sami mogą spokojnie dalej się relaksować.

Różnorodne atrakcje

Atrakcje na terenie obiektu dadzą kolejny argument rodzicom za tym, że ich dzieci dobrze się bawią. Widok bezpiecznego placu zabaw, sali kinowej czy pokoju klocków będzie dla rodziców namacalnym dowodem, że ich pociechy trafiły do prawdziwego raju na ziemi, a oni sami mogą spokojnie poczytać dobrą książkę czy napić się aromatycznej kawy.

Zapewnienie atrakcji w hotelu daje również większe możliwości animatorom na spędzanie wolnego czasu z dzieciakami i na organizację zabaw. I nie chodzi tu o drogie i rozbudowane place zabaw oraz wycudowane atrakcje z kosmosu. Wystarczą podstawowe produkty – nawet najprostsze gry planszowe czy wyrysowane kredą na asfalcie klasy sprawią dzieciakom niezwykłą radość. Takie zdawałoby się „archaiczne” gry i zabawy są bowiem dla wielu dzieci nowością, a co za tym idzie – niezwykle ekscytującym doświadczeniem 🙂

Dzieci się bawią, a rodzice odpoczywają

Wakacje to jeden z niewielu okresów, kiedy rodzice mogą wypocząć i spędzić czas wyłącznie sami. Chociaż każda mama i każdy tata z pewnością kocha swoje małe urwisy, to przecież potrzebuje też chwili wytchnienia. Hotele, które chcą wieszać szyldy prorodzinne muszą zadbać o to, aby rodzice nie musieli w takich obiektach walczyć o każdą minutę relaksu. Jeżeli uda się to zapewnić, to można być pewnym zadowolenia gości oraz wzrostu cyferek w tabelkach hotelowej księgowości. Rodzice natomiast bez problemu zrzucą rękawice bokserskie, w których walczą o każdą minutę relaksu.

Zapraszam do obejrzenia czwartego odcinka:
https://www.youtube.com/watch?v=AnC2YHlD-8M&feature=youtu.be